Istoty Mityczne

Istoty ponad rzeczywistością

Istoty Mityczne

Przed Katastrofą świat był pełny magii i istot o niesamowitych umiejętnościach. Trudno opisać jak wielki miały wpływ na cywilizację, ale jedyne co trzeba wskazać, to że wiele z nich było uważane za bogów.

I podobnie jak bogowie z mojego świata, byty te były jak najbardziej śmiertelne.

Smoki

Krąg smoków

Smoki miały być drugimi po Treh’a inteligentnymi bytami świata. Personifikacje mocy Natury i strażnicy jej praw.

Ich moc była tak wielka i wpływ tak istotny, że stały się podstawą magii. Grafika, którą widzicie powyżej przedstawia podstawowy krąg magii – Krąg Żywiołów, zwany również Kręgiem Smoków.

Smoki te to najstarsze i najpotężniejsze z fizycznych istot mitycznych mojego świata. Władały dawniej światem i z tego powodu, smoki mają szeroką symbolikę u wielu państw. Podobnie, przekonanie o ich boskiej mocy sprawiło, że po części stały się bogami, stając się w późniejszym okresie swojego istnienia bytami pół-materialnymi.

Główne smoki to:

Światło – Lixia – Smoczyca Dnia, Słońca – cztery nogi, sześć skrzydeł – przedstawiana jako typowy smok europejski. Inteligentna, dobra, symbol nadziei. Symbol słońca i kręgu księżyca.

Woda – Kwejdon – Przedstawiany jako mieszanka smoka, wieloryba i ośmiornicy. Symbol oceanu i morza – niepowstrzymanej potęgi. Symbol szacunku, żeglarzy i handlu.

Powietrze – Ilea – Opierzony smok o sześciu skrzydłach i ptasim dziobie. Symbol dalekowzroczności, wyższych idei, wiatru przeznaczenia.

Ciemność – Nebrit – Noc i jaskiń – bardziej przypominał nietoperza, albo połączenie z dymem. Symbolem jest ciemność i gwiazdy. Symbol zwierząt nocnych, sprytu i poszukiwania nieznanego.

Ogień – Ignat – Ogień jako taki, ział ogniem, zbliżony wyglądem do Lixi. Pierwotny symbol odwagi i waleczności. Znany ze swojej zapalczywości i chęci do walki o swoje. Uważany też za symbol honoru.

Ziemia – Perror – Przypominający żółwia, nielotny. Symbol stoicyzmu, spokoju ducha, zrozumienia i akceptacji. Znany ze swojego powolnego, ale uprzejmego stylu bycia.

Istnieją też inne smoki – Dzieci smoków Najwyższych – a te reprezentują inne żywioły – nie są jednak bezpośrednio uwzględnione na kręgu np:

Błyskawica – Światło i powietrze – Lugur – Mieszanka rodziców, o czterech skrzydłach. Symbol potęgi, złości, ale i nagłej zmiany.

Smoki zdobyły bardzo ważną rolę w kulturze przed Katastrofą, a i po upadku dawnego ładu, łatwo znaleźć ślady ich minionej potęgi.

Mimo niewyobrażalnej mocy, Smoki upadły. Zarówno przez czas, jak i ostrze miecza. Część została zniszczona, część stałą się bóstwami wraz z traceniem ciała.

Tytany

Jak zostało wskazane, tytany były strażnikami cywilizacji. Ich początki są niejasne, wiadomo jednak, że narodziły się jako trzecie po Treh’a Smokach.

Przyjmowały one różne formy, strzegąc ludzkości i rozwijając cywilizację.

Krąg tytanów

Razem było ośmiu Tytanów – ośmiu patronów cywilizacji:

Władców – Ampari – patron władzy, kontroli, rozsądnego rządzenia, obrona państwa – dumny władca

Wojny – VerrumKogtian wojowników, wojny, waleczności, honoru, walki, broni. Przedstawiany jako wojownik o czterech ramionach.

Handlarzy – Tartis – parton handlarzy, monety, umów, przebiegłości i sprytu. Przedstawiany jako wesoły podróżnik z wozem, albo na statku.

Rolników – Atracol – patronka rolnictwa, ziemi, pożywienia, pasterstwa. Przedstawiany jako kobieta w lekkich szatach, z siatką nasion. Czasem też jako matka trzymająca zwijkę siana.

Rodziny – Domilia – patronka i ogniska domowego, patronka matek i dzieci. Przedstawiany jako duch trzymajacy figurki rodziny.

Pokoju – Bokus – kogitan dyplomatów, spokoju, dnia powszedniego, stabilności, bezpieczeństwa. Przedstawiany jako byt o czterech twarzach, symbolizujące wielość języków. Patron dyplomacji

Mędrców – Hilosopien – patron mędrców, pisarzy, poetów, muzyków, śpiewaków i piękna. Przedstawiany jako brodaty starzec w lekkich, tanich szatach.

Rzemieślników – Opiffic – patron rzemieślników, twórczości, przetwórstwa, budownictwa. Przedstawiany jako brodaty kowal, o brzydkiej, ale uczciwej twarzy

Istnieją pomniejsze tytany – te zarówno zrodzone z stosunku, jak i z dłoni innych bogów

Artystów – Xefit – tytan twórczości pięknej, złotnictwa, jubilerstwa, malarstwa, muzyki itd. – byt o dwóch tułowiach, kobiety i mężczyzny – stworzony przez tytana Mędrów i Rzemieśników.

W przeciwieństwie do Smoków, tytany władały światem znacznie krócej. Znacznie szybciej zmieszały swą krew z krwią ludzi i poprzez swoją pół-materialną naturę, wiele z nich w naturalny sposób wyewoluowało w pierwszych bogów.